Back to Valves
No image available
Valves
Strainer / Bronze - BPT-100
Product overview
Y-type bronze strainer with AISI 304 filter and PTFE seal. Threaded, 20 bar, max 170°C.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Cap | Bronze (CC491K) |
| SKU | BPT-100 |
| Seal | PTFE |
| Filter | AISI 304 Stainless Steel |
| Body Material | Bronze (CC491K) |
| Connection Type | Threaded |
| Nominal Pressure | 20 bar |
| Max. Working Temperature | 170°C |