Back to Control Valves
No image available
Control Valves
Solenoid Controlled Pressure Reducing Valve
Product overview
Diaphragm pressure reducing valve with 24V AC solenoid pilot, 1/4" connection.
Select a configuration to view its specifications and add to your quote.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Cap | GG-25 Cast Iron |
| Body | GGG40.3 Spheroidal Cast Iron |
| Spring | SST 302 |
| Diaphragm | Cord Reinforced Natural Rubber |
| Connection Type | Flanged |
| Diaphragm Press Ring | Polyamid |
| Max. Working Pressure | 16 bar |
| Min. Opening Pressure | 2.5 bar |
| Solenoid Valve Supply | 24V AC |
| Max. Working Temperature | 80°C |
| Solenoid Valve Connection |
Available Variants
Sizes
| DN |
|---|
| DN50 |
| DN65 |
| DN80 |
| DN100 |
| DN125 |
| DN150 |
| DN200 |
| DN250 |
| DN300 |
Click a row to select the configuration and add it to your quote.