Back to Valves
No image available
Valves
Safety Valve / Brass - EV-10
Product overview
Nickel plated brass safety valve with EPDM seat. Threaded connection, adjustable 0–12 bar, max 16 bar.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| SKU | EV-10 |
| Body Material | Nickel Plated Brass |
| Seat Material | EPDM |
| Connection Type | Threaded |
| Adjustable Pressure | 0-12 bar |
| Max. Working Pressure | 16 bar |
| Max. Working Temperature | 130°C |