Back to Valves
No image available
Valves
Pressurized Globe Valve - GV-40K
Product overview
GSC-25 cast steel flanged globe valve, 13Cr trim. 40 bar, max 450°C.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| SKU | GV-40K |
| Disc | 13Cr Stainless Steel |
| Seat | 13Cr Stainless Steel |
| Connection | Flanged |
| Body and Cap | GSC-25 Cast Steel |
| Max. Working Pressure | 40 bar |
| Max. Working Temperature | 450°C |