Back to Valves
No image available
Valves
Pressurized Globe Valve - GV-16K
Product overview
GG-25 flanged globe valve, AISI 420 seat and disc. 16 bar, max 300°C.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| SKU | GV-16K |
| Disc | AISI 420 Stainless Steel |
| Seat | AISI 420 Stainless Steel |
| Connection | Flanged |
| Body and Cap | GG-25 Cast Iron |
| Max. Working Pressure | 16 bar |
| Max. Working Temperature | 300°C |