Back to Control Valves
No image available
Control Valves
Pressure Reducing Control Valve
Product overview
GGG40.3 diaphragm pressure reducing valve, flanged. 16 bar, max 80°C.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Cap | GG-25 Cast Iron |
| Body | GGG40.3 Spheroidal Cast Iron |
| Spring | SST 302 |
| Diaphragm | Cord Reinforced Natural Rubber |
| Connection Type | Flanged |
| Diaphragm Press Ring | Polyamid |
| Max. Working Pressure | 16 bar |
| Min. Opening Pressure | 2.5 bar |
| Max. Working Temperature | 80°C |
| Thin Diaphragm (Optional) | 1.5-5 bar |