Loading...
No image available
Valves
Nickel plated brass piston pressure reducing valve, NBR seal, PN16. Inlet max 25 bar, outlet adjustment 1–6 bar (factory 3 bar).
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
| Specification | Value |
|---|---|
| Body | Nickel Plated Brass |
| Seal | NBR |
| Pressure Class | PN16 |
| Factory Setting | 3 bar |
| Max. Inlet Pressure | 25 bar |
| Internal Metal Parts | Brass |
| Max. Working Temperature | 90°C |
| Adjustment Pressure Range | 1-6 bar |
Select a configuration to view its specifications and add to your quote.
| Size |
|---|
| 1/2" |
| 3/4" |
| 1" |
| 1 1/4" |
| 1 1/2" |
| 2" |
Click a row to select the configuration and add it to your quote.