Back to Solenoid Valves
No image available
Solenoid Valves
General Purpose Solenoid Valve - AYC-4000
Product overview
Brass general purpose solenoid valve, NBR seal, 220V AC, NC. Air, water, oil.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| SKU | AYC-4000 |
| Body | Brass |
| Seal | NBR (Optional EPDM, Viton) |
| Media | Air, Water, Oil, etc. |
| Contact Type | Normally Closed |
| Supply Voltage | 220V AC |
| Working Pressure | 0-10 bar |
| Working Temperature | -10/+80°C |