Back to Instrumentation Valves
No image available
Instrumentation Valves
Gauge Valve / 3-Way - MV-417
Product overview
AISI 316 3-way gauge valve, 1/2", high pressure to 420 bar.
Select a configuration to view its specifications and add to your quote.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| SKU | MV-417 |
| Size | 1/2" |
| Body and Cap | AISI 316 Stainless Steel |
| Gland Packing | PTFE |
| Stem, Valve, Seat | 1.4104 Stainless Steel |
| Max. Working Pressure | 420 bar |
| Max. Working Temperature | 500°C (for 220 bar) / 100°C (for 420 bar) |