Back to Instrumentation Valves
No image available
Instrumentation Valves
Gauge Valve / 2-Way - MV-416
Product overview
Brass 2-way gauge valve, high pressure 250 bar, 1/2" threaded.
Select a configuration to view its specifications and add to your quote.
Select a configuration above or click a row in the table below to view its specifications and add it to your quote.
Technical specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| SKU | MV-416 |
| Size | 1/2" |
| Body and Cap | Brass |
| Gland Packing | PTFE |
| Connection Type | Threaded |
| Stem, Valve, Seat | 1.4104 Stainless Steel |
| Max. Working Pressure | 250 bar |
| Max. Working Temperature | 120°C |